Marvin Gaye – What’s Going On


Tamla/Motown plak şirketinin en önemli isimlerinden bir tanesi olan Marvin Gaye'in en önemli albümünü inceleyeceğiz. Tamla/Motown'ın iç karışıklıkları ve kavga/dövüşü meşhurdur. Bu sürecin ardından Norman Whitfield plak şirketinin en önemli adamı haline gelir ve The Temptations, Marvin Gaye ve Gladys Knight & the Pips onun hit şarkıları ile listelerin başına oturmaya başlar. Bu dönemde firmada bazı devrimsel hareketler olur. Motown grupları, kendi bestelerini de üretip, albümlere eklerler. 1970′lere bu albümlerden bazıları damga vurmuştur.

Marvin Gaye’in What’s Going On (1971) ve Let’s Get it On (1973) albümleri ve Stevie Wonder’ın Music of My Mind (1972), Talking Book (1972) ve Innervisions (1973) albümleri. Bu dönemin başlangıcı What’s Going On dersek yanlış olmaz sanırım. What’s Going On, Marvin Gaye’in 11. stüdyo albümü. Tamla/Motown şarkıcılarında bu albüm sayıları gayet normal. Neredeyse her sene hatta bazen senede iki albüm yayınlandığı oluyordu bazı şarkıcılarda. Marvin Gaye'de o isimlerden bir tanesi işte. 1971 yılında yayınlanan albüm Motown’un alt firması Tamla Records tarafından yayınlandı.

Albümdeki tüm şarkılar şarkıcının imzasını taşıyor. Aslında albüm bir konsept albüm olarak da kabul ediliyor. Albüm Vietnam savaşı gazilerinin hayatına bir bakış atıyor. Zaten bir çok müzik eleştirmenine göre albüm, tüm zamanların en iyi albümleri listesinde en üst sıralarda. Albümün açılış parçası albümün isim parçası. Seslerin, konuşmaların ardından hemen Motown Records'ın kendi orkestrası kontrolü ele alıyor ve albüm başlıyor.
Albümün bir kaç edisyonu var. Plak versiyonunda çeşit bol. Özel baskısı genişletilmiş baskısı. CD baskılarında ise bol bonus şarkılı edisyonlar var. Alabileceğiniz en uygun plak versiyonu bile gayet keyifli çalıyor.

1. "What's Going On" Al Cleveland, Marvin Gaye, Renaldo "Obie" Benson 3:53
2. "What's Happening Brother" James Nyx, M. Gaye 2:43
3. "Flyin' High (In the Friendly Sky)" M. Gaye, Anna Gordy Gaye, Elgie Stover 3:49
4. "Save the Children" Cleveland, Benson, M. Gaye 4:03
5. "God Is Love" M. Gaye, A. Gaye, Stover, Nyx 1:41
6. "Mercy Mercy Me (The Ecology)" M. Gaye 3:16
7. "Right On" Earl DeRouen, M. Gaye 7:31
8. "Wholy Holy" Benson, Cleveland, M. Gaye 3:08
9. "Inner City Blues (Make Me Wanna Holler)" M. Gaye, Nyx 5:26

Yorumlar