Prince – Originals (2019)Prince – Originals (2019)

2016 yılında aramızdan ayrılan Prince’in dillere destan şarkı mahzeninde (Paisley Park-The Vault) bekleyen gizli cevherleri birbiri ardına gün yüzüne çıkıyor. Ölümünden sonra sanatçının özel ve sanat hayatını, ayrıca müzikal mirasını temsil eden “The Prince Estate” kurumu, içinde bulunduğumuz yüzyılın sonuna kadar her yıl bir Prince albümü çıkaracak kadar şarkımız var gibi “fantastik” bir demeç vermişti. Benim o kadar yaşamaya niyetim yok, ama her yıl yeni bir Prince albümü de fena olmazdı hani.Yıl 2019, sıra “Originals” adı verilen heyecan verici bir derlemede.

8 ay önce müzikseverlerle buluşan “Piano and a Microphone 1983” albümüyle müzikal dehasını bir kez daha göz önüne seren Prince, “Originals” ile tekrar karşımızda. Albüm, 1981–1991 yılları arasında, yani Prince’in müzikal üretiminin tavan yaptığı, tanınırlığı süperstar mertebesine ulaştığı döneme ait şarkılardan oluşuyor.

İşlenen konsept “Piano and a Microphone 1983″ten çok farklı. Çünkü “Originals” Prince’in ağırlıklı olarak kendisinin yazıp bestelediği, ama söylemesi için başkalarına verdiği parçalardan oluşuyor. Prince’in gönlü bolluğundan mıdır, beğenmediğinden midir, bunu bilemeyiz ama, o canım parçalarını Kenny Rogers, Martika, The Bangles ve The Time gibi sanatçılara vermiş, yıllar boyunca da “bu parçaları bir de ben yorumlayayım” dememiş.

İşte albümdeki parçalar ve ilk yorumlayanlar:

Tracklist:
1. Sex Shooter – Apollonia 6
2. Jungle Love – The Time
3. Manic Monday – The Bangles
4. Noon Rendezvous – Sheila E.
5. Make-Up – Vanity 6
6. 100 MPH – Mazarati
7. You’re My Love – Kenny Rogers
8. Holly Rock – Sheila E.
9. Baby, You’re a Trip – Jill Jones
10. The Glamorous Life – Sheila E.
11. Gigolos Get Lonely Too – The Time
12. Love… Thy Will Be Done – Martika
13. Dear Michaelangelo – Sheila E.
14. Wouldn’t You Love to Love Me? – Taja Sevelle
15. Nothing Compares 2 U – The Family (Sinead O’Connor – 1990 cover)*

* “Nothing Compares 2 U” parçası The Family grubu için yazılmış bir parça, ancak Sinead O’Connor’un kavırlamasıyla üne kavuştu.

Prince Yorumları Bambaşka
Albümü dinledikçe parçaların ilk duyduğumuz yılların yorum ve prodüksiyonlarına ne kadar benzediğine hayret edeceksiniz. Böylece Prince’in ne kadar titiz ve “anahtar teslimi” iş yapan bir müzik adamı olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Yeni bir Prince albümü yetmiyormuş gibi tam 14 parçanın “Originals” albümüyle birlikte ilk defa yayınlanıyor olması da haliyle ayrı bir heyecan unsuru (15.parça “Nothing Compares 2 U” hariç – geçen yıl çıktı). 80’li yıllarda parçaları farklı sanatçılardan dinlemiş olanlar için oldukça keyifli bir albüm olduğunu düşünüyorum. Ustanın yorumuyla “Manic Monday“, “The Glamorous Life“, “Love… Thy Will Be Done” ve “Baby, You’re a Trip”i dinlemeniz yeterli. “Originals”, bazı müzik yazarları tarafından “demolardan meydana gelen albüm” şeklinde tanımlanmış olsa da, Prince demolarının birçok sanatçının tamamlanmış şarkısından daha kaliteli olduğunu unutmamak lazım.

The Prince Estate ve Tidal

15 parçadan oluşan 63 dakikalık albüm NPG, Warner Bros. ve The Prince Estate etiketi taşıyor. Şarkı seçimi The Prince Estate adına Troy Carter ve Tidal Müzik Platformu adına Jay-Z tarafından yapılmış. Yayınlama önceliğini (haklarını) de almış olan Tidal “Originals” albümünü diğer müzik portallardan 14 gün daha önce, 7 Haziran 2019 tarihinde streaminge açtı.

Albümün (formatlara göre) çıkış kronolojisi:

7 Haziran 2019
Standart Albüm – Streaming (Tidal)
19 Haziran 2019
Standart Albüm (2 Plak)
Deluxe (2 Plak-Mor renkli + CD)
Exclusive Limited Edition (2 Plak-Beyaz renkli) – sadece Prince Shop‘larda
21 Haziran 2019
Standart Albüm – Streaming (Spotify, itunes ve diğer müzik platformları)
Standart Albüm – CD
Standart Albüm – Dijital İndirme

Hep deriz ya, her şeyin orijinali daha iyidir diye. “Originals”da baştan sona en ince ayrıntısına kadar sihirli dokunuşlarla işlenmiş, “keşke zamanında kendisi yayınlasaymış” dedirten bol miktarda parça bulunuyor. Dinleyin, seveceksiniz.

Sevgiler,

Sevgiler,
Aykut


Yorumlar