Charlie Parker - Complete Savoy and Dial Studio Recordings


Charles "Charlie" Parker, Jr. veya onu tanıdığımız ismiyle Charlie Parker (1920 - 1955) Amerika Kansas City doğmuş ve büyümüş. Ailesinin tek çocuğu olan Parker, 11 yaşında saksafon çalmaya başlar, çok uzun zaman geçmeden 14 yaşında okul orkestrasındaki yerini alır. Çok başarılı olmayan bir okul hayatının ardından yerel müzisyenlerin oluşturduğu bir orkestraya dahil olur. Babası da müzisyendir ve piyano çalar aynı zamanda dansçı ve şarkıcıdır. Ancak Parker müzik konusundaki ilhamı genç yaşlardaki bir tromboncudan alır. Emprovizasyon konusundaki temel ilkeleri ondan öğrenmiştir.1930'ların sonlarında Parker yoğun bir çalışma dönemine girer. Bu dönem boyunca özellikle emprovize çalma teknikleri üzerine çalışır ve bebop müziğe ne gibi yenilikler getirilebilir konusuna kafayı yorar. Yazılan çizilenlere göre Parker üç veya dört sene boyunca günde neredeyse 15 saat müzik üzerine çalışır. Bu yoğun ç.alışma dönemi boyunca kendisini çok geliştirir. Bu yıllarda dönemin önemli orkestralarını dinler özellikle Count Basie orkestralarından çok etkilenir. Ayrıca Bennie Moten orkestraları üzerinde önemli bir etki bırakmıştır.  Bennie Moten üzerinde çok yazıp çizdiğimiz bir isim değil ancak caz tarihinin erken dönem isimlerinden bir tanesi ve 30'larda büyük orkestrası ile oldukça popüler imiş. Parker dönemin tüm müzisyenleri gibi doğuduğu kent ve çevresinde lokal müzik kulüplerinde çalmaya başlar.  Bu dönemlerde tekniğini mükemmelleştirir. Kendisinden daha yaşlı ve dolayısıyla deneyimli bir saksafoncu olan Buster Smith onun müzikal gelişiminde önemli bir pay sahibidir. Buster Smith'te ilginç bir isim. Uzun müzik kariyeri boyunca Duke Ellington, Ella Fitzgerald ve Earl Hines gibi isimlerle çalışmasına rağmen ve 30'lardan 50'lere kadar bir şekilde müzik gündeminde kalabilen bir müzisyen olmasına rağmen tek bir solo albümü vardır.

1937 yılında Parker, Reno Club'ta müzik çalarken bir solo sırasında notayı kaçırır ve davulcu Jo Jones buna sinirlenip davulunu bırakıp gider. Normal koşullarda bir müzisyen için bu büyük bir yıkım olacak iken Parker için tam tersi olur ve daha da hırslanır. Bu arada Jo Jones, Count Basie orkestralarının da davulcusudur. Parker, daha sıkı çalışır ve bu çalışmalar neredeyse bir sene sürer. Hemen sonrasında yine ortaya çıkar ve 1938 yılında piyanist Jay McShann'ın orkestrasına katılır. Bu dönemlerde farklı kentleri dolaşma fırsatı bulur ki, bunların arasında Chicago ve New York vardır ayrıca ilk plak kaydını da yapar.


Tabii bu yıllarda çok genç olan Parker, belki bunalımlarını atmak belki de yaratıcılığını arttırmak için uyuşturucu batağına düşer. Bir araba kazasının arkasının morfin ile başlayan süreç eroin ile devam eder. Hayatının sonuna kadar eroin bağımlılığından kurtulamayacak ve erken yaşta vefatına sebep olacaktır. 1939 yılında her caz müzisyenin hayat hikayesinde gördüğümüz üzere New York gelir ve Art Tatum ile çalışma fırsatı bulur.

1940'lara gelindiğinde McShann'ın orkestrasından ayrılır ve Earl Hines ile çalışır. Bu dönemde Dizzy Gillespie ile tanışır. İlerleyen dönemlerde bu ikilinin birlikte çalacağını göreceğiz. Bu sıralarda Parker yetenekli genç müzisyenlerin olduğu bir topluluğun içerisine girer. Dizzy Gillespie'nin yanında piyanist Thelonious Monk, gitarist Charlie Christian ve Kenny Clarke bu genç isimlerden bazılarıdır. Dikkat ederseniz saydığım tüm müzisyenler caz tarihine isimlerini altın harfler ile kazımış isimler. Bu dönem Parker için hem çok eğitici olmuş hemde kendisini çok geliştirmiş idi.

Bu gelişim tabii ki ilerlemeyi de getirmiş özellikle sololarda bambaşka yapılar ortaya çıkmaya başlamıştı. Daha önceki dönemlerin soloları bu yeni tekniklerin yanında oldukça basit kalmaya başlamıştı. Geleneksel olduğu üzere eski müzisyenler bu yeni akımları reddediyor ve genç ve yaşlı müzisyenler arasında bol bol tartışma çıkıyordu. O dönemlerde bu tartışma gelenekselciler ile bebop'çuların kapışması olarak tanımlanırdı. Coleman Hawkins ve Art Tatum gibi ileri görüşlü müzisyenler, bu yeni akım konusunda karşı çıkmak yerine anlamaya çalışmış hatta daha ileri giderek içerisinde bulunmaya çalışmışlar. Tam bu dönemlerde müzik sendikası tüm kayıtları yasaklar ve radyolardaki çok az program yeni nesil bebop müzisyenlerine kapılarını açar. Kayıt yasağı 1945 yılında kalkar ve bu dönemde Parker, Dizzy Gillespie, Max Roach, Bud Powell gibi isimlerle oluşturulmuş küçük orkestralar ile caz tarihine bomba gibi düşer. Bu kayıtlar bazı müzik tarihçilerine göre caz tarihinin en önemli kayıtlarıdır ve kendisinden sonra gelecek müzisyenleri büyük ölçüde etkileyecektir.

Bu kayıtların toplandığı albümler "Complete Savoy and Dial Studio recordings" olarak tanımlanıyor. İsterseniz ayrıntılara girelim. Bu kayıtlar çok fazla plak içerdiği için şarkı listelerine yer vermeyeceğim. Ancak sayfanın en altına eklediğim Spotify linkinden kayıtların en iyilerinden bir seçkiyi dinleyebilirsiniz.

Savoy ve Dial Studio kayıtları 1945 ila 1948 yılları arasında yapılmış. Kayıtlar iki plak şirketinden geliyor. Savoy ve Dial Records.


Savoy Records,  1942 yılında kurulur ve caz, rhythm and blues,ve gospel müzik konusunda çok önemli bir plak şirketi. 1940'larda fırtına gibi esen Miles Davis, Erroll Garner, Dexter Gordon, J. J. Johnson, Fats Navarro ve Charlie Parker gibi isimlerin plaklarını basan firma, bu müzisyenlerin bir kısmını daha büyük plak firmalarına kaptırmasına rağmen  yaşamaya devam etmiş ve 1960'larda avant-garde caz müzisyenlerinin plaklarını basmış. Paul Bley, Ed Curran, Bill Dixon, Mark Levin, Charles Moffett, Perry Robinson, Joseph Scianni, Archie Shepp, Sun Ra, Marzette Watts, Valdo Williams gibi isimlerin erken dönemlerinde tanınmasına önemli bir katkı sağlamış. 1970'lerde satılmış ve ondan sonra kendisine ne yazık ki gelememiş.

Dial Records ise 1946 yılında kurulmuş ve bebop caz tarzı üzerine uzmanlaşmıştı. Başta  Charlie Parker olmak üzere Miles Davis, Max Roach ve Milt Jackson gibi isimlerle çalışmışlar. 1950'lerde bir çok önemli müzisyeni büyük plak firmalarına kaptırmalarının arkasından klasik müzik özellikle de çağdaş besteciler konusuna odaklanmışlar ve çok önemli bazı kayıtlara imza atmışlar. 1950'lerin ortasında bu defa kalipso müziğine merak saran firma sonunda iflas edip satılmış.

Complete Savoy and Dial Studio Recordings neden bu kadar önemli. 1940'ları düşünün ve sevdiğiniz müzisyenleri düşünün. Cozy Cole,  Earl Coleman, Miles Davis, Erroll Garner , Sadik Hakim, Barney Kessel, Red Norvo, Bud Powell, Max Roach, Curly Russell ve Sarah Vaughan daha kimler kimler. Hepsi bu kayıtlarda dinlenebilir. Bir de üzerine bebop tarzının doğuşunun hemen ardından belki de altın döneminde, Charlie Parker gibi bir müzisyenin ve eşlik edenlerin en yenilikçi ve üretken zamanlarını içeren kayıtlar olması. Bular yetmezmiş gibi ilerleyen yıllarda marş haline gelecek bir çok besteyi de içeriyorlar.

Peki hangi kaydı satın alalım. Açıkçası pek bir seçeneğiniz yok. Orrin Keepnews tarafından hazırlanan 8 CD veya yaklaşık 200 Dolar fiyat etiketli 10 plaklık özel baskı en makul seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Daha ayrıntıya girecekseniz Savoy ve Dial plak firmaları tarafından yayınlanmış 45'leri, ilerleyen yıllarda yayınlanan 33'lüklerin peşinden koşabilirsiniz. Ayrıca bu session'ların farklı plak firmalarından bölük pörçük yayınlanmış versiyonları da var. Atlantic Records'tan tutun avant-garde plakları ile tanıdığımız BYG Actuel'e, Savoy plak şirketinin el değiştirdikçe bastığı plaklardan Spotlite Records'a kadar parça parça farklı şirketlerden yayınlanmış session parçaları peşinden koşturabilirsiniz. Ama tamamını toplamak neredeyse imkansız ne yazık ki. Bu yüzden 199 Dolar'ı verip bu işi huzur içinde çözmenizi tavsiye ederim...Yorumlar