Jackie Evancho - Two Hearts


Jacqueline Marie "Jackie" Evancho 2000 yılı doğumlu  Amerikalı klasik müzik vokalisti. Aslında klasik müzik vokalisti kavramı kulağa biraz saçma geliyor bunun farkındayım ama Türkçesini tam olarak bilemediğim için böyle yazdım. Bu duruma aslında "Classical crossover" deniyor. Bu kavram klasik müzik eserlerini, klasik müzik sanatçıların popüler müzik formlarında düzenlenmiş versiyonlarını anlatmak için kullanılıyor. Klasik ve popüler müzisyenleri arasındaki işbirliği veya klasik müzik melodilerinin daha popüler müzik tarzları ile harmanlanması ile ortaya çıkıyor. Aslında bu kavram 1980'li yıllarda iyiden iyiye popüler olmaya başladı ve 90'lı yıllarda müzik endüstrisinde önemli bir hale geldi. İlk önce Amerika'da başlayan bu akım sonrasında özellikle Uzakdoğu'da kendisine geniş dinleyici kitleleri buldu.


Evancho, 2008 ila 2010 yılları arasında sesini duyurabilmek için yetenek yarışmalarına katılmış. Arkasından ilk albümü ""Prelude to a Dream"i yayınlamış. Albüm aslında satış noktasında en azından müzik marketlerde çok başarılı olmamasına rağmen, popüler video paylaşım platformu YouTube üzerinde geniş kitlelerin özellikle de gençlerin ilgisini çekmiş. Arkasında da albümler ve liste başı başarıları gelmiş. 2017 yılında dönemin yeni Amerikan başkanı Donald Trump'ın görevi devralma töreninde milli marşı okuyarak çok geniş bir kitlenin dikkatini çekmiş. Aşağıda meraklısına performansın videosu mevcut;Evancho, aslına bakarsanız normal bir eğitim ile hayatına başlamış albümde müziğe ilgisi olduğu fark edilince keman ve piyano dersleri ile müzik hayatı başlamış sonrasında da vokale eğitimleri almış ve müzik okuluna devam etmiş. Eğitiminin akabinde o ses yarışması senin, bu yetenek yarışması benim diyerek bir sürü yarışmaya katılmış. Amerika'da bu yarışmalar sayesinde büyük ün kazanmış.

Gün sonunda 7 albüm, sayısız EP, bolca platin ve altın plak ödülü derken liste uzamış ve uzamış...

Jackie Evancho'nin yeni albümü Two Hearts, Sony'den yayınlanan ilk albümü. Albüm öncesinde yayınlanan 45'likler ile promosyon çalışmaları başlayan albüm yayınlanır yayınlanmaz liste başı olmuş. Albümün fiziksel kopyası 2 Disk olmak ile beraber, Walmart versiyonunda ek şarkılar var. Peki bu albümü niye bu sayfalara taşıdım. İlk önce şarkı listesine bir bakış atalım;
 1. Caruso
 2. Attesa
 3. How Great Thou Art
 4. Mama
 5. May It Be
 6. The Way We Were
 7. Have You Ever Been in Love
 8. Safe and Sound
 9. Writing's on the Wall
 10. A Thousand Years (Live)
 1. Sane
 2. Pedestal
 3. The Haunting
 4. Wonderland
 5. Apocalypse
Fark edeceğiniz üzere listenin bir kısmı son derece bilindik eserler iken, bir kısmı da film müzikleri ve günümüzün popüler şarkılarından oluşuyor. Seçilen parçaların bir bölümü Czech National Symphony Orchestra eşliğinde bir bölümü ise yine ünlü müzisyenlerin katkıları ile seslendirilmiş. Prodüksiyon anlamında albüme oldukça yatırım yapılmış. Kayıt son derece başarılı.

Jackie Evancho'nun Allah vergisi sesi etkileyici ama yorumlar konusunda ben pek emin değilim. Aşağıdan sizde dinleyebilirsiniz. Ancak burada önemli olan şey klasik müzik, pop müziği karışımının özellikle gençlerin ilgisini çekmesi hatta büyük satış miktarlarına ulaşabilmesi. Bu da bir başarıdır. Yaz zamanı belki ev ahalisine dinletebileceğiniz, özellikle evin küçük haylazlarına dinletebilirsiniz... CD'sine falan hiç bulaşmayın. İki kere dinleyince sıkılacağınıza eminim...

Yorumlar