Santana - BorbolettaSantana - Borboletta
Columbia 33135
Speakers Corner LP


Santana'nın gözlerden kaçan bir albümü Speakers Corner tarafından plak formatında basıldı. Borboletta Santana'nın altıncı stüdyo albümü. Albüm jazz-funk-fusion yapısında bir Santana albümü. 1974 yılında yayınlanan albümden önce yayınlanmış olan 1972 yılındaki "Caravanserai" ve 1973 yılındaki "Welcome" albümleri, ile benzer müzikal özelliklere sahip. Ayrıca yine bu albüm gibi gözlerden kaçan 1973 yılında yayınlanan "Love Devotion Surrender" ile beraber bir nevi jazz-funk-fusion dörtlemesinin sonuncu parçası sayılabilir. Tabii 1974 yılında Alice Coltrane, Jack DeJohnette ve Jules Broussard takviyeli "John McLaughlin and Illuminations" dönemini de peşi sıra ekleyelim. Bu konsept Santana tarafından 2000'li yıllarda da tekrar gündeme gelmişti.

Albüm tam anlamı ile bir fusion albümü olarak nitelendirilebilir. "Spring Manifestations" ile doğa sesleri ile efektler ile başlayan albümde bol bol perküsyon, klavye ve üflemeliler dinleyeceğiniz gibi "Give and Take" şarkısında vokaller ve eğlenceli gitar riff'lerine kadar albümde yok yok diyebiliriz. Tabii ki Santana'nın 1970'lerdeki bu yeni müzik yaklaşımı açısından söylüyorum.

Şarkı listesi şu şekilde;
A Yüzü
"Spring Manifestations" (Airto Moreira, Flora Purim) - 1:05
"Canto de los Flores" (Tom Coster, Santana Band) - 3:39
"Life Is Anew" (Carlos Santana, Michael Shrieve) - 4:22
"Give and Take" (Santana, Coster, Shrieve) - 5:44
"One with the Sun" (Jerry Martini, Earlyrin Martini) - 4:22
"Aspirations" (Coster, Santana) - 5:10

B Yüzü
"Practice What You Preach" (Santana) - 4:31
"Mirage" (Leon Patillo) - 4:43
"Here and Now" (Peraza, Santana) - 3:01
"Flor de Canela" (Santana, Doug Rauch) - 2:09
"Promise of a Fisherman (Promessa de Pescador)" (Dorival Caymmi) - 8:18
"Borboletta" (Moreira) - 2:47

1970'lerin Santana topluluklarında her zaman kalabalık bir ekip dikkat çekmiştir. Bu albümde de durum farklı değil. Leon Patillo - vokal, piyano. Flora Purim – vokal.  Jules Broussard - soprano ve tenor saksafon. Tom Coster - piyano ve klavyeler. Doug Rauch,  Stanley Clarke  ve David Brown - bas gitar (Dönüşümlü olarak)  Michael Shrieve ve Leon "Ndugu" Chancler - davul. Armando Peraza, José Areas ve Airto Moreira farklı vurmalılar.

Albüm yayınlandığında pasparlak masmavi bir kapak ile yayınlanmıştı. Sonraki yıllarda yapılan pek resmi olmayan baskılarda bu parlak kapak kullanılmadı. Albüm kapağı Brezilyalı bir müzisyen olan Flora Purim'in 1973 yılı albümü "Butterfly Dreams"a yapoılan bir gönderme. Santana ilerleyen yıllardaki söyleşilerinde bahsi geçen albümün "Borboletta"nın ortaya çıkmasında çok etkisi olduğunu söyler. Bu arada "Borboletta" dilince kelebek demekmiş. Albüm için Speakers Corner tarafından yapılan baskı son derece başarılı. Kapak olması gerektiği gibi. İç kitapçık unutulmamış. Baskı kalitesi de çok başarılı.

Borboletta albümü kimler için mutlaka alınmalı. "Caravanserai" albümünü seviyorsanız arşivinizde olması gerektiği gibi Santana severler de albümü arşivlerinde tutsunlar. Ayrıca jazz-funk-fusion albümlerini özellikle de Güney Amerika sosu ile sevenler açısından albüm elde tutulmaya kesinlikle değer.

Baskının kalitesi özellikle gitar sololarında ve perküsyonlarda hemen kendini belli ediyor. Bu arada odyofiller açısından dinleme odalarının hacimle dolmasını sevenler de albüme bir bakış atabilirler. Albüm ülkemize A.K.Müzik tarafından getiriliyor.

Yorumlar