Johnny Hartman - I Just Dropped By To Say Hello CDBu adamın inanılmaz bir sesi var. Eğer Frank Sinatra, Nat King Cole tarzı seslerin hayranıysanız bu listeye kesinlikle Johnny Hartman'ı ekleyin derim. Halen anlayamam neden Hartman yukarda bahsi geçen sesler kadar ünlü olamamıştır. Tek bildiğim, bu zatın duymuş olduğum en mükemmel,zengin, romantik seslerden birine sahip olduğudur. Aslında kendisinin nasıl bir ses olduğunu kelimelerle anlatmak oldukça zor, bence sadece dinleyin ve kendiniz karar verin.

Eğer Hartman'ı John Coltrane ile yaptığı albüm (diğer bir harika eser) beğendiyseniz, o zaman bu albüme de bayılacaksınız. Hartman pek öyle büyük kitlelere ulaşamamış olsa da çalışmaları caz dünyasında büyük saygı görmüştür

Bu albümde Coltrane ve ekibiyle çalışmamış olsa da burada da ekip iyi Illinois Jacquet (tenor saks), Milt Hinton (bas), Elvin Jones (davul), Jimmy Hall and Kenny Burrell (gitarlar) ve millet inanın bana Hartman ile bu ekip muhteşem bir iş yapmışlar.

Bu albüm o ışıkları olabildiğince kısıp elinize şarap kadehinizi alıp arkanıza yaslanıp dinlenebileceğiniz ya da daha iyisi kız arkadaşınız ya da eşinizle başbaşa dinleyebileceğiniz bir çalışma. İlk parça Charade başlasın bunu anlayacaksınız. Yine "In The Wee Small Hours of the Morning" dinlediğim bu şarkının en iyi versiyonu diyebilirim. Old Blue Eyes da alıp götürüyor. İyisi mi siz bu güzel caz albümünü alıp dinleyin.

Track listing/Parçalar:

"Charade (from Charade)" (Henry Mancini, Johnny Mercer) – 2:38
"In the Wee Small Hours of the Morning" (Bob Hilliard, David Mann) – 2:49
"A Sleepin' Bee" (Harold Arlen, Truman Capote) – 2:15
"Don't You Know I Care (Or Don't You Care to Know)" (Mack David, Duke Ellington) – 4:14
"Kiss & Run" (Rene Denoncin, William Engvick, Jack Ledru) – 3:35
"If I'm Lucky" (Eddie DeLange, Josef Myrow) – 2:52
"I Just Dropped by to Say Hello" (Sid Feller, Rick Ward) – 4:10
"Stairway to the Stars" (Matty Malneck, Mitchell Parish, Frank Signorelli) – 3:09
"Our Time" (Stanley Glick, Johnny Hartman) – 3:00
"Don't Call It Love" (Ronnell Bright) – 2:07
"How Sweet It Is to Be in Love" (George Cardini, Danny DiMinno) – 2:20

Bülent Şaman
Yazının Linki için tıklayınız

Yorumlar

 1. Ben son paragrafınızdaki önerinizi Hartman'ın Coltrane ile yaptığı albumle yapıyorum :)

  Sesi hakikaten inanılmaz. Her dinlediğimde de şaşırıyorum. Sanki salonun ortasında söylüyormuş gibi geliyor bana, o kadar tok, o kadar güçlü bir sesi var. Güçlü derken yanlış anlaşılmasın. Hartman konuşur gibi şarkı söylüyor bence. Hiç zorlamıyor o gür sesini duyurabilmek için.

  Bahsettiğiniz album de muhtemelen aynı keyfi verecektir. Yakın zamanda arşive girecek anlaşılan.

  Teşekkürler paylaşım için
  Sevgiler
  Erkan

  YanıtlaSil

Yorum Gönder