Shostakovich – 5. Senfoni, op. 47 Leonard Bernstein New YorkPhilarmonic LPShostakovich – 5. Senfoni, op. 47 Leonard Bernstein New York Philarmonic
Cisco Music / Columbia MS 6115 180g LP

1959 yılının 3 Ağustosunda Leonard Bernstein yönetimindeki 106 kişilik New York Philarmonic orkestrası 2 aydan uzun sürecek olan ve 17 değişik ülkeyi kapsayan bir Avrupa/Orta Doğu turnesine çıkar. Orkestra İstanbul’daki 2 konser dahil olmak üzere 29 farklı şehirde 50 kadar konser verecek ve eleştirmen/dinleyicilerden büyük beğeni toplayacaktır. Moskova’da Kabalevsky ve Haçaturyan gazetelerde övgü dolu eleştiriler yazarlar.

Plağın kapağında Shostakovich ile Bernstein’ı el ele dinleyicileri selamlarken gördüğümüz fotograf Moskova’da çekilmiş olmasına rağmen bu kayıt New York Philarmonic’in evi sayılan Avery Fisher Hall’da 1959’da bu turneden hemen sonra yapılmıştır. Bu uzun geziden sonra Bernstein ve orkestra rodajını tamamlamış ve performansının doruğuna ulaşmış bir “makina” gibi eserin tüm dramasını rahatlık ve uyum içerisinde sergiliyorlar. Kaydın mükemmele yakın olması da bu plağı tavsiye etmemiz için başka bir neden. Daha çok hoşunuza gidecek bir yorum mutlaka bulunabilir ancak bu güzellikte/natürellikte bir kayıt zor bulunur.

Müzik 9
Ses 9
DB

Yorumlar