Henry Cow - In Praise of Learning CDHenry Cow - In Praise of Learning
ReR Megacorp HC3 CD


Henry Cow ismi bir çok rock dinleyicisi için hiçbir anlam ifade etmiyordur eminim ki. Geçtiğimiz günlerde topluluğun kuruluşunun 40. yılı anısına özel bir set yayınlandı. 3 kutudan oluşan set içerisinde bir de konser DVD'si var. Bu set tabii ki hızlı bir şekilde edinildi. Kutu setinde ilk iki kutu, konser performansları ve yayınlan-mamış / bilinmedik şarkıları içerirken son kutu topluluğun yayınlanmış 5 albümünün orijinal versiyonlarını içeriyor. İlerleyen sayılarda ayrıntılı bir Henry Cow kutu seti incelemesi yayınlarız ama açılışı In Praise Of Learning ile yapayım istedim. Bunun en önemli sebebi muhte-melen Dagmar Krause'nin ölümcül vokalleri olabilir.

Tamam biraz garip bir giriş oldu. İsterseniz baştan alalım. Henry Cow İngiliz bir avant-rock topluluğu. Cambridge üniversitesinde 1968 yılında Fred Frith ve Tim Hodgkinson tarafından kurulan gruba kısa zaman sonra Chris Cutler ve Lindsay Cooper katılır ve topluluğun asıl kadrosu kurulmuş olur.

Dikkat ettiğiniz üzere kim ne çalıyor konusuna hiç girmedim. Topluluktaki tüm isimler neredeyse hemen her enstrümanı çalabildiklerinden liste o kadar uzun ki. Bu albümde ayrıca İngiliz/ Alman avant-garde pop grubu olan Slapp Happy'nin ekibi de katkıda bulunmuş. Klavye Anthony Moore, gitar Peter Blegvadve vokallerde Dagmar Krause. Tabii bunlara ek olarak soprano saksafonda Geoff Leigh, trompette Mongezi Feza – trumpet ve osilatörde Phil Becque albüme destek vermiş. Albüm kapağında John Grierson'un bir sözü var, albümü kesinlikle çok iyi açıklıyor; “Sanat bir ayna değildir, sanat bir çekiçtir” Albümün daha ilk şarkısı olan War'da çekici kafanızın ortasına yemeniz mümkün. Dagmar Krause ile Peter Blegvad düetinin hemen arkasından olanlar oluyor. “Living in the Heart of the Beast” ise topluluğun en önemli şarkılarından bir tanesi. Bol politik içerik ve taşın havalarda uçuştuğu “Beautiful as the Moon - Terrible as an Army with Banners” diğer dikkat edilmesi gereken şarkılardan. 1970'lerden Amon Düül, Magma, Area, Univers Zero, Art Bears (zaten bu grubun devamıdır) isimleri sizlere bir şeyler ifade ediyorsa Henry Cow'a mutlaka göz atın.

Albümün kaydı hiç fena değil, zaten kötü olsa bile hiç sorun değil. Vokaller ölümcül, müzik bir saniye sonrası tahmin edilebilecek gibi değil. Eh daha ne olsun. Harika!

Hakan
M:9/10 K::6/10

Yorumlar