Blood Sweat & Tears – B S & T LPBlood Sweat & Tears – B S & T
Pure Pleasure Records
Columbia CS 9720 – 180 gr LP


Öncelikle son zamanlarda bize doyumsuz plakları satın alabilme olanağını sağla-dıkları için Pure Pleasure, Speakers Corner ve Ak Müziğe teşekkür etmekle başlamak istiyorum. Müzikseverleri (mümkün olduğunca) bu ekonomik açıdan son derece sıkıntılı günlerde kendilerini desteklemelerini diliyorum. Gelelim fasulyenin faydalarına... 1967’de New York’ta yaşamına başlayan B S & T ilk albümlerini yayınladıktan kısa bir süre sonra klavyeci –şarkıcı kurucularını Al Kooper’ı (Bkz. Super Session) kaybeder.

Ancak yılmazlar ve birkaç müzisyen değişikliği yaparak yaşamlarına devam etme kararını verirler. Tek eksikleri bir şarkıcıdır. Rivayet, akıllarından Steve Stills (Bkz. Super Session) ve hatta Laura Nyro geçer ancak arkadaşları folk şarkıcısı Judy Collins yakın tarihlerde bir New York kulübüne dinlemiş olup çok beğendiği nispeten “isimsiz” olan Ingiltere doğumlu Kanada vatandaşı David Onu dinlemeye giderler ve etkilenmiş olmalılar ki onu Clayton-Thomas’ı önerir. katılmaya davet etmişler ve birlikte stüdyonun yolunu tutmuşlar.

Ekip kalabalık, 9 kişi: vurmalılar, bas, 2 trompet, saksofon, trombon, klavye, gitar ve vokal. Müzik de aynen bu kalabalığı yansıtıyor. Arayabileceğiniz neredeyse her tür müziğin altından kolaylıkla kalkabilen usta müzisyenlerin bu albümü hiç beklenmeyen bir şekilde modern klasik besteci Fransız Erik Satie’nin 3 Gymnopé-dies’sinden bir alıntıyla başlar.

Ardından İngiliz grubu Traffic’ten bir Winwood /Capaldi bestesi Smiling Phases’in buram buram caz kokan muhteşem bir yorumu. (Aslını Traffic’in Mr. Fantasy albümünde dinleyebilirsiniz) Ardından gru-bun gitarcısı Steve Katz’ın duygusal bestesi Sometimes in Winter.

Sonrasında cümbüş: More & More. Daha sonrasında da Laura Nyro’nun aslına az da olsa benzeşen country tarzında ve listelere 2 numaraya kadar tırmanan And When I Die. 1. yüz efsane caz şarkıcısı Billie Holiday’in ender bestelerinden biri olan God Bless the Child ile sona erer. Burada bir parantez açayım (bu LP sadece bu yorum için satın alınabilir. 2. yüz D. C-T’ın bestesi Spinning Wheel ile açılır.

Çoğunuz bu parçayı dinlediğinde muhtemelen anımsayacaktır. 1969’da

yayınlandığında ABD’de olduğu gibi ülkemizde de haftalarca liste başı kalmıştı. Ardından bir Barry Gordy Jr. bestesi You’ve Made me so Very Happy. (Yine 2 numara) Sonrasında ortak bir çalışma olan 11 dakikalık uzun bir Suite: Blues Part II. Ve LP başladığı gibi Erik Satie ile kapanıyor. Uyarı: CD’sinden kaçının son derece tiz, düz, yırtıcı ve rahatsız edici.


Müzik 9/10
Kayıt 9/10
B.M.

Şarkı Listesi:
-Variations On A Theme By Erik Satie
-Smiling Phases
-Sometimes in Winter
-More and More
-And When I Die
-God Bless The Child
-Spinning Wheel
-You've Made Me So Very Happy
-Blues - Part II
-Variations On A Theme By Erik State

Yorumlar